Sunday, July 1, 2012

The cost of Disposable-Diapers

So upon further investigation about the prices of the different diapering, this is what I've discovered. I've used the newborn size, and size 4 because my youngest is in size 4 now and I will be using NB very soon!

Brand                             Size                            Count                   Price                 Price per

Huggies                          NB                               76                       $19.77                  .26c
Huggies                           4                                 60                        $19.77                 . 33c                                
Pampers                         NB                               36                       $9.47                    .26c
Pampers                          4                                  26                       $9.47                   .36c                    
Luvs                               NB                               38                       $6.97                    .18c
Luvs                                4                                  31                       $6.97                   .22c


These are the top 3 brands that you will find at Walmart, and the prices that it costs to get them there. Now this doesn't take into account generic brands, so there are cheaper disposable options out there.
The fun part is this. Figuring the estimated cost of diapers used per week/month/year. I'll use the numbers I know and even write it all out for you here.
When my daughters were newborns (as breastfed babies, formula might be different I wouldn't know) they averaged about 12-15 diapers a day. So the math on that would be 15per day x 7 to get a week, then x 4 to get the average amount per month.
15x7=105 per week   105x4=420 per month. Wow. Having never really paid attention to that, the number is almost staggering!!
Now it does change as they get bigger and develop, but I'd say this is accurate for the first 3 months. That means in 3 months on average you are going through 1,260 diapers. HOLY HELL.
We'll even use the cheapest price when figuring this up. At .18c per that equals out to= $226.80 for 3 months of diapers! Using Huggies/Pampers that would be $327.60. For only three months worth of diapers!!!!!!
And because I don't want to redo my math, I should point out that some months have 5 weeks, so you could even do (diapers per day x 30 days) which would equal out a little different. 15x30=450, 450 x .18=$81, $81x3=$243 for 3 months worth.
My daughter now is 2.5 yrs old and uses AT MOST 3 diapers a day, so the price does go down even though per diaper price goes up. If I were using Luvs, the total would be $59.40 for 3 months. Using Huggies it would be $89.10 for 3 months. This is crazy when you think about it and hopefully I will find some useful information about cloth diapering that I can share in an upcoming post.

No comments:

Post a Comment